Cestovanie

Chystáte sa dovolenkovať v Splite? Na toto si dajte pozor

"Jedna zo základných rád a odporúčaní, ktoré ministerstvo zahraničných vecí dáva slovenským občanom pri cestách do zahraničia, je vždy dodržiavať miestne zákony a rešpektovať miestne zvyklosti. "

TASR, 29. júna 2016 12:00
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Samosprávy v Chorvátsku nedávno zareagovali na správanie sa zahraničných návštevníkov, ktoré nie je vždy v súlade s miestnymi zvykmi a tradíciami. "Mestská rada v Splite 17. mája obmedzila pohyb turistov v plavkách na verejných priestranstvách mesta Split s výnimkou pláží a miest, ktoré sú určené na kúpanie a slnenie. Za nedodržanie zákazu pohybu v plavkách v meste a na verejných priestranstvách mimo pláže hrozí priestupkové konanie s možnosťou uloženia pokuty vo výške 500-1000 kún (cca 66-133 eur)," povedal pre TASR hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Peter Stano.

Upozornil na to, že jedna zo základných rád a odporúčaní, ktoré ministerstvo dáva slovenským občanom pri cestách do zahraničia, je vždy dodržiavať miestne zákony a rešpektovať miestne zvyklosti. "K tomuto kroku pristúpila Mestská rada v Splite v reakcii na množiace sa prípady, keď turisti vstupovali do verejných priestranstiev odhalení, resp. nahí skákali z mestského móla do mora pod vplyvom alkoholu, resp. iných návykových látok," dodal s tým, že slovenskí turisti medzi nimi neboli.

Podľa jeho ďalších slov o podobnom nariadení sa malo diskutovať aj na zasadnutí Mestskej rady v Dubrovníku, napokon bol však návrh z programu stiahnutý, pričom ministerstvo nevylučuje, že bude predložený ešte počas tejto letnej sezóny. "V každom prípade však slovenským občanom odporúčame, aby bez ohľadu na to, v ktorom chorvátskom meste dovolenkujú, dodržiavali zásady slušného správania a primeraného obliekania sa v priestoroch mimo pláže," uviedol Stano.

Slovenské policajné orgány budú od 1. júla do 31. augusta 2016 pôsobiť v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej župe. "Budú v rekreačných oblastiach Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela, Makarska, Baška voda, Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Moščenička, Draga," informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

V prípade núdze alebo pomoci bude k dispozícii policajná stanica Trogir na telefónnom čísle +385 99 7201 001 a policajné riaditeľstvo Crikvenica na +385 99 7201 002. "Aj počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny bude od 1. júla do 31. augusta v Chorvátskej republike pôsobiť Vysunuté konzulárne pracovisko Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Záhrebe so sídlom v Zadare. Bude poskytovať konzulárnu pomoc a asistenciu slovenským občanom, ktorí sa počas pobytu v Chorvátsku ocitnú v núdzi," informovalo na svojej stránke MZVaEZ. Slovenskí občania ho v prípade potreby môžu kontaktovať na čísle +385 99 851 9606.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Spoznávanie sveta a práca online: Digitálnych nomádov pribúda
<a href="http://webmagazin.teraz.sk/cestovanie/zahranicie-platba-bezpecnost/6212-clanok.html" target="_blank">V zahraničí plaťte najmä kartou. Veľká hotovosť prináša riziko
Navštevuje najvyššie body v Európe. Zdolal ich už 34
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Predstavujeme osobný vozeň radu Aeer
Nezabudnite na lekárničku: Miestne špeciality môžu dovolenkárov zradiť

Komentáre