Technológie

TOP 10 zistení Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu

"Hubblov teleskop je úžasné zariadenie, ktorého technickú vyspelosť predchádzajú už iba jeho objavy. Pozrite sa na desať takých, ktoré dali vedcom odpovede na mnohé existenčné otázky. "

Erik Stríž, 2. júla 2013 6:00
TOP 10 zistení Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu Foto: NASA
Hubblov vesmírny ďalekohľad je téma sama o sebe. Už len to, koľko rôznych komplikácií sa vyskytlo počas jeho výroby, presunu na obežnú dráhu Zeme a dokonca aj počas samotnej prevádzky, je hodné veľkého filmového trháku. Ale nech už bolo úsilie NASA vynaložené v akejkoľvek miere, dôležité sú aj tak až dosiahnuté výsledky - a v tých Hubblov teleskop mimoriadne prekvapil. Pozrite si prehľad 10 najvýznamnejších objavov, ktoré tento neuveriteľný ľuďmi vytvorený “stroj” učinil.

TOP 10 zistení Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu Foto: NASA

1. Určil presný vek vesmíru


13,798 miliárd rokov. Taký je vek vesmíru podľa najnovších meraní z marca 2013, avšak Hubblov vesmírny ďalekohľad toto číslo s dovtedy najväčšou presnosťou určil už sám. Dokázal to na základe technicky náročného postupu s pomocou zistenia polôh a pohybov tzv. cefeidov.

2. Zistil, ako rýchlo sa vesmír pomocou “temnej energie” rozpína


Nie tak dávno si ľudia mysleli, že rozpínanie vesmíru sa spomaľuje, avšak skupine odborníkov sa túto domnienku podarilo veľmi elegantne vyvrátiť. Dnes vieme, že sa rozpína stále rýchlejšie a zásluhu má na tom tzv. “tmavá energia”. Aj keď o nej samotnej vedci nevedia prakticky nič, Hubblov teleskop hral kľúčovú úlohu v zisťovaní jej vplyvu na rozpínanie vesmíru.

Pohľad na svet starý 10 miliárd rokov. Svetlu trvalo tak dlho, kým k nám doletelo. Foto: NASA

3. Ukázal ranný vesmír spred 10 miliárd rokov


Najstaršia fotografia nie je tá z roku 1826 od Francúza Josepha Niépcea, ale tá z Hubblovho teleskopu. Ukazuje, ako vyzeral vesmír, keď mal “iba” 3,8 miliardy rokov. Svetlo z toho obdobia muselo letieť celých 10 miliárd rokov, aby sa k nám dostalo a s pomocou Hubblovho teleskopu ho ľudia boli schopní zaznamenať. Fotografia nám ukazuje, že galaxie boli kedysi pomerne blízko pri sebe, čo je ďalším nezávislým dôkazom toho, že sa vesmír neustále rozpína.

4. Určil chemické zloženie planét mimo našej slnečnej sústavy


Už pomerne dlhú dobu vedci vedia, že planéty existujú aj mimo našej slnečnej sústavy. Okolo iných hviezd krúžia iné planéty a bez Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu nebolo možné zodpovedať otázku, aké presne sú a z čoho sa skladajú. Dnes vieme, že sa na niektorých z nich nachádza dokonca aj kyslík.

TOP 10 zistení Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu Foto: NASA

5. Ukázal neuveriteľne masívne čierne diery v strede galaxií


V strede galaxie sa nachádza mimoriadne masívna čierna diera. Platí to nielen pre tú našu, ale aj pre mnohé iné. A pri ich odhaľovaní významne napomáha práve Hubblov teleskop, ktorý zároveň vedcom poskytuje odpovede na mnohé súvisiace otázky.

6. Zachytil najväčší výbuch hviezdy v nami viditeľnom vesmíre


Najväčší výbuch v histórii sveta bol veľký tresk (známy ako Big Bang), avšak aj hviezdy samotné sú schopné neuveriteľných deštruktívnych procesov. Hubblov ďalekohľad zachytil takú explóziu jednej z hviezd (tzv. Supernovu), ktorej rozsah sa nedá porovnať so žiadnym iným známym javom vo vesmíre. Aj na základe tohto prezradil ďalekohľad viac o tom, ako hviezdy zomierajú.

7. Prezradil viac o kvazaroch


Kvazary sú neuveriteľné objekty. Predstavte si najväčší možný objekt - a ani vtedy sa vo svojich predstavách nepriblížite k tomu, aké kvazary naozaj sú. Sú to objekty veľké ako naša slnečná sústava s hmotnosťou stoviek miliárd hviezd. S touto hmotnosťou ešte nie sú čiernymi dierami, ale majú k ich podstate pomerne blízko. Vyslovene strhnú všetko, čo sa nachádza v ich blízkosti, našťastie nie svetlo. Práve vďaka tomu, že svetlo nechávajú “na pokoji”, ho mohol zachytil Hubble a prezradiť viac o týchto nesmiernych vesmírnych objektoch.

Hmlovina plynu okolo z umierajúcej hviezdy, ktorej gravitácia už plyn neudržala. Foto: NASA

8. Ukázal, ako sa rodia hviezdy


Nebuly sú hmloviny prachu a plynu, ktoré sú rodiskom hviezdy. Postupným zhlukovaním častíc sa vytvára hviezda, ktorej veľkosť ďaleko presahuje veľkosť našej Zeme, rádovo v tisícnásobkoch. Hubblov ďalekohľad tieto hmloviny sleduje a odhaľuje vedcom detaily z ich života.

9. Ukázal, ako hviezdy zomierajú


Nebuly, ktoré sú zárodkom hviezd, sú prítomné aj pri smrti hviezd. Hubblov vesmírny ďalekohľad detailne ukázal také hmloviny plynu, ktoré sa rozprestreli okolo umierajúcich hviezd. Vedci pri sledovaní týchto objektov prišli na to, že ani jedna nie je porovnateľná s inou - že sú rozdielne, ako sú od seba v detailoch odlišné snehové vločky.

Dve galaxie zaznamenané počas začínajúcej sa zrážky. V skutočnosti ide o pohľad do minulosti, dnes sú už k sebe bližšie. Foto: NASA

10. Ukázal začínajúcu zrážku dvoch galaxií


Najnovší poznatok pochádza z júna 2013, Hubblov ďalekohľad sa zameral na dve okolo seba letiace galaxie, ktoré sa začali vlastnou gravitáciou priťahovať. Tento úkaz nie je vo vesmíre výnimočný a dokonca o ňom vedci vedia už dlho, avšak možnosť vidieť takéto úkazy “na vlastné oči” a takých detailoch majú vedci možnosť vidieť prvýkrát.

Komentáre