Zdravie

Bolesť v lýtku nepodceňujte – môže ísť o smrtiacu krvnú zrazeninu!

"Upchatie žíl zrazeninami , o ktorom sa málo hovorí, je tretím najčastejším kardiovaskulárnym ochorením na svete a je najčastejšou príčinou úmrtia počas hospitalizácie."

Alena Klepochová, 11. júna 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Každú pol hodinu zomrie v krajinách Európskej únie (EÚ) viac ako 30 ľudí na venózny tromboembolizmus, keď krvná zrazenina zablokuje žilu. Ako poukázala angiologička profesorka Viera Štvrtinová, je to oveľa viac ľudí, ako zomiera pri nehodách či na rakovinu prostaty alebo prsníka. Vysvetlila, že v tomto prípade najprv vznikne krvná zrazenina v žilovom systéme. Keď sa odtrhne, môže spôsobiť upchatie napríklad pľúcneho riečiska a človek tak nemôže dýchať.

Trombóza je vytvorenie zrazeniny vo vnútri krvnej cievy, ktorá blokuje žilu – vénu alebo tepnu – artériu. Venózny a arteriálny tromboembolizmus môže viesť k situácii, keď sa krvná zrazenina uvoľní a pohne sa krvným prúdom tak, že upchá inú cievu. Upchatie cievy môže mať za následok poškodenie životne dôležitých orgánov.

Keď sa upchá žila


Upchatie žíl zrazeninami , o ktorom sa málo hovorí, je tretím najčastejším kardiovaskulárnym ochorením na svete po ischemickej chorobe srdca a mŕtvici a je najčastejšou príčinou úmrtia počas hospitalizácie.

Ilustračné foto Foto: TASR
Krvné zrazeniny najčastejšie vznikajú v dolných končatinách, ale môžu sa vytvoriť v ktorejkoľvek žile. Na zrazeninu môže upozorniť bolesť v lýtku a následný opuch, k odtrhnutiu zrazeniny však môže dôjsť aj veľmi rýchlo. Krvnými zrazeninami v žilách sú ohrození napríklad pacienti podstupujúci chirurgický zákrok, rovnako aj pacienti, ktorí sú prijatí do nemocnice pre akútny zdravotný stav. Za rizikové faktory sa považujú aj vysoký vek či obezita.

Venózny tromboembolizmus sa dá rozdeliť na dva špecifické stavy. Prvým je hlboká žilová trombóza, kedy sa vytvorí krvná zrazenina v hlbokej žile, zvyčajne v nohe, ktorá čiastočne alebo úplne upcháva prietok krvi. Upozorniť na to môže bolesť v lýtku, ako aj opuch nohy, pokiaľ sa zrazenina neodtrhne. Na problém môže poukázať aj začervenanie postihnutej oblasti a rozšírenie povrchových žíl. Aj koža môže byť na dotyk teplá.

Pľúca v ohrození


Ak sa celá alebo časť krvnej zrazeniny odtrhne a je unášaná do inej cievy, ktorá dodáva krv nejakému orgánu, následky môžu byť zničujúce. Ak sa to stane v cieve dodávajúcej krv do pľúc, hovoríme o pľúcnej embólii, ktorá môže rýchlo privodiť smrť.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Pľúcna embólia je upchatie jednej alebo viacerých ciev v pľúcach, napríklad krvnou zrazeninou z končatiny. Keď je krvná zrazenina v pľúcach, môže blokovať obeh, čím spôsobuje náhlu smrť alebo dlhodobé poškodenie pľúc a ďalších životne dôležitých orgánov. Symptómy zahŕňajú akútnu dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a zrýchlenú činnosť srdca. U niektorých ľudí sa objavuje aj vykašliavanie krvi.

Zrazeniny sa môžu vytvoriť aj v tepne


Krvná zrazenina sa môže vytvoriť aj v tepne, keď dochádza k arteriálnemu tromboembolizmu. Ten sa vyskytuje vtedy, keď sa krvnou zrazeninou preruší prúd okysličenej krvi zo srdca do inej časti tela. Ak sa to stane v cieve dodávajúcej krv do mozgu, môže to spôsobiť napríklad mŕtvicu, ktorá dokáže spôsobiť závažnú invalidizáciu alebo úmrtie.

Ak sa to stane v srdcovej tepne, môže to viesť napríklad k akútnemu koronárnemu syndrómu , komplikácii koronárnej choroby srdca, ktorý zahŕňa stavy, ako napríklad infarkt myokardu alebo nestabilnú angínu pectoris. Zrazeniny v tepnách ohrozujú napríklad pacientov s fibriláciou predsiení či pacientov, ktorí trpia zúžením tepien.

Komentáre