Zdravie

Bolia vás nohy? Pozor na vážne ochorenia

"Bolesti alebo kŕče v nohách netreba podceňovať, pretože môžu spôsobiť vážne komplikácie."

, 23. septembra 2012 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR
S bolesťami nôh sa môže spájať žilové ochorenie, ktorého výskyt na Slovensku, ako aj celkovo vo svete, neustále rastie. Trápi približne 60 % Slovákov. Jeho predzvesťou sú práve bolesti nôh, opuchy, kŕče, pocit pálenia nôh alebo pocit ťažkých nôh. Pri týchto príznakoch je lepšie poradiť sa so svojim praktickým lekárom, ktorý jednoduchými vyšetreniami zistí, či ide o žilové ochorenie alebo nie.

Aké sú príznaky?


Hlavným príznakom sú, samozrejme, vypuknuté modré žily na nohách. To je však len jedna forma, treba si dať pozor aj na tenké žily s hrúbkou do 1 mm, ktoré tvoria na nohách akési vejáriky a majú červenú farbu.

Sprevádza ich bolesť nôh. Keď máte za sebou vysokohorskú túru alebo prejdených 38 km na bežkách či bicykli, nie je bolesť nôh ničím výnimočná. Ale ak celý deň sedíte v práci za počítačom a váš jediný pohyb je presun na obed a z obeda naspäť do kancelárie, tak je bolesť nôh zlým znamením.

Častým príznakom je pocit nepohodlia. Ľudia, ktorý týmto ochorením trpia, majú často potrebu meniť polohu tela a prekladať nohy. Mnohí mávajú pocit pálenia nôh alebo majú v noci kŕče. To všetko je zlým znamením.

Čo môže žilové ochorenie spôsobiť?


Kŕčové žily nie sú len estetickým problémom, ako sa mnohí domnievajú. Môžu spôsobiť aj vážne zdravotné komplikácie. Môže sa napríklad stať, že sa krvná zrazenina z kŕčovej žily dostane do pľúc a tie začnú embolizovať. V mnohých prípadoch môže embólia spôsobiť smrť.
Ilustračné foto Foto: TASR

Ako sa ochrániť?


Pre zdravie žíl je dôležitá správna životospráva. Musíte mať pravidelný pohyb, treba aspoň hýbať nohami. Ak celý deň sedíte, snažte sa ich občas rozhýbať tým, že nimi pokrúžite v členkoch alebo sa občas postavte a prejdite sa.

Keď si budete vyberať športovú aktivitu, zvoľte len také druhy, pri ktorých dochádza k rytmickému pohybu v členkoch, ako je plávanie, bicyklovanie, tanec alebo turistika. Vyhnite sa športom ako tenis alebo zjazdové lyžovanie.

Vyhýbajte sa teplu. Napríklad kúpanie v horúcej vode by vám mohlo roztiahnuť žily, z ktorých by sa následne mohla dostať krvná zrazenina do obehu, prípadne až do pľúc a mohla by spôsobiť embóliu. Nechodievajte do sauny a nepoužívajte horúce vosky.

Aké jedla a nápoje si vyberať?


Strava by mala obsahovať dostatok vlákniny a vitamínov, pomôcť môže cereálny chlieb, citrusové plody, pohánka, orechy, jablká, cesnak, listová zelenina a bobuľovité ovocie. Treba sa vyhnúť vyprážaným jedlám, presoleným jedlám, tabaku a alkoholu.

Ilustračné foto Foto: TASR
Z nápojov by ste mali voliť mrkvovú šťavu, prípadne čaj z pohánkových otrúb alebo z kvetu pagaštana konského.

Ako prebieha vyšetrenie?


Vždy je ale lepšie opýtať sa svojho lekára, čo máte robiť, ako keby ste si mali diagnózu a následnú liečbu naordinovať sami. Základom vyšetrenia je anamnéza, lekár vás vyšetrí postojačky aj poležiačky.

Väčšinou sa používajú neinvazívne metódy na vyšetrenie, ktorými lekár preverí prúdenie krvi v žilách dolných končatín. Niekedy sa ale môžu použiť aj invazívne metódy, vykonávajú ich špecialisti, a to angiológovia a angiochirurgovia.

Komentáre