Zdravie

Kde je najviac nakazených kliešťov? Pozrite sa...

"Najviac kliešťov býva v apríli a máji, potom výskyt kliešťov prudko klesá a nastupuje opäť na jeseň."

Alena Klepochová, 23. mája 2013 10:00
Kliešte Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku, ale nie všetky prenášajú ochorenia, ktoré sú pre človeka nebezpečné. V niektorých oblastiach je veľké množstvo kliešťov infikovaných vírusom encefalitídy, v iných sú nakazené ojedinelo alebo vôbec nie. Netreba si však myslieť, že kliešťa môžete chytiť iba na lúkach či v lesoch, aj v mestách je predsa len kus prírody.

Oblasti s výskytom nakazených kliešťov sú podľa Úradu verejného zdravotníctva SR na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V tejto oblasti sa zaznamenáva dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu. Na Slovensku sa jej ročne zaznamená od 50 do 100 prípadov tohto život ohrozujúceho ochorenia.

Kliešte sú už aj tam, kde kedysi nebývali


Okrem okolia Váhu sa za oblasti s vysokým výskytom nakazených kliešťov považuje aj juhozápadná časť Slovenska. Infikované kliešte sú napríklad v pohoriach Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, ako aj v oblasti Malých Karpát či okresoch Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice.

Mapka znázorňujúca výskyt kliešťovej encefalitídy na Slovensku. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
“Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli endemické, t. j. mení sa na Slovensku areál ich rozšírenia. Podľa tvrdenia parazitológov kliešte postupujú do vyšších polôh. S týmto parazitom sa tak môžu stretnúť ľudia v oblastiach, kde ich doteraz nepoznali. Je to dôsledok zmeny klimatických podmienok,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ochranu netreba podceňovať


Pred ochorením na kliešťovú encefalitídu sa môžno chrániť správnym odevom, prípadne použitím repelentov. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj alimentárnou cestou kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Mlieko je potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované.

Hneď, ako si nájdeme prisatého kliešťa, je potrebné ho čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. Následne je potrebné kožu v mieste prisatia kliešťa vydezinfikovať. Presný postup nájdete TU.

Kliesť. Foto: TASR/František Iván

Kliešte sú v celej Európe


Kliešť obyčajný rozšírený v celej Európe sa najčastejšie vyskytuje v listnatých lesoch a zmiešaných lesných porastoch s dostatočnou vlhkosťou. Nachádzajú sa predovšetkým v tráve a v nízkych krovinách do 50 cm.
V podstate celá stredná Európa je jedným veľkým ohniskom, kde hrozí nákaza kliešťovými ochoreniami. Pozor si treba dať najmä v susedných Čechách, v Rakúsku, Maďarsku, nemeckom Bavorsku, v Slovinsku i pobaltských štátoch.

Najviac kliešťov býva v apríli a máji, potom výskyt kliešťov prudko klesá a nastupuje opäť na jeseň. Kliešť prežíva aj šesť rokov, pričom počas života parazituje na viacerých hostiteľoch. Má tri vývojové štádiá, človeka môžu zastihnúť všetky tri.

Komentáre