Život

Čudáci aj smutní ľudia, no napriek tomu celebrity svetového mena

"Úspešní vedci, umelci, filmové hviezdy, no na druhej strane podivíni a čudáci. Núka sa otázka: Je im čo závidieť?"

, 14. júla 2013 6:00
Albert Einstein Foto: TASR/AP
Svetu dali nové smerovanie, ich objavy a teórie spôsobili vo vede a každodennom živote doslova revolúciu. No život, ktorý žili, bol peklom na zemi. Úspešní vedci, umelci, filmové hviezdy, no na druhej strane podivini a čudáci. Núka sa otázka: Je im čo závidieť?

Teória relativity


Tento vzorec možno pozná iba zopár nadšencov fyziky: E=mc^2, pre ďalších je možno známejší pojem - Teória relativity. No určite každý z nás sa aspoň raz stretol s menom Albert Einstein. Tento fenomenálny fyzik, držiteľ Nobelovej ceny prevrátil svet naruby. Albertov život sa stal predlohou mnohých motivátorov, ale aj rodičovských metód, keď sa na konci roka pozreli na vysvedčenie svojho dieťaťa: "Nevadí, Einstein v škole tiež nehviezdil."

Aký ale bol jeho život? Podľa niektorých zdrojov trpel tzv. Aspergerovym syndrómom. Je to istý druh autizmu. Vyznačuje sa ťažkosťami pri socializácií, nadväzovaní komunikácie. Malý Albert do štyroch rokov nerozprával, trpel dislexiou. Práve táto choroba ale pomohla Einsteinovi dosiahnuť v živote veľké veci. Pôvodom bol Žid a pred nacistickým zverstvom utiekol do Ameriky. Usadil sa v Prinstoune, no nikdy sa tam necítil doma. Väčšinu času trávil v samote a tam prišli na svet jeho prevratné teórie. Bol pacifista, organizoval akcie a zbierky pre utečencov. Napriek tomu sa s jeho menom spája vývoj atómovej bomby a dávali mu za vinu nálet na Hirošimu a Nagasaki. Zomrel 18. apríla 1955, diagnóza aneurizma aorty.

John Forbes Nash Foto: Wikipédia

Schizofrénia a matematika


Poznáte film Čistá duša v hlavnej úlohe s Russellom Crowom? Príbeh je o živote matematického génia Johna Forbsa Nasha, ktorý od mladosti trpí ťažkou schizofréniou, no napriek tomu získal Nobelovu cenu (v roku 1994 za prínos teórii hier). Dojímavý príbeh postavený na reálnej predlohe získal štyroch Oscarov.

Samotný John Forbes Nash však dodnes trpí. Choroba ho zastihla na vrchole kariéry v roku 1958. Vtedy sa uňho začínajú prejavovať prvé príznaky schyzofrénie. Cez New York Times sa nechal počuť, že ho pomocou šifier kontaktovali bytosti z inej galaxie. Rok na to jeho diagnóza znela paranoidná schizofrénia. Nash mal šťastie, že pri ňom stála manželka Alice. Po určení diagnózy sa vedec dostal do komunity, kde jeho stav nijakým spôsobom neposudzovali. Univerzita na Princetone mu umožnila využívať všetky prostriedky pre výskum. Práve v tejto komunite rozvinul svoj výskum výpočtu presných hodnôt veľkých čísel. Tento výskum ho na princetonskych výpočtových laboratóriach doviedol k vývoju počítačových programov. Princetonská matematická skupina ho neskôr navrhla na Nobelovu cenu.

Stephen Hawking Foto: TASR/AP

Bezvládny chlapík s uväzneným mozgom génia


Pri vede ešte ostaneme. Tento génius si to odniesol na celej čiare. Stephen Hawking patrí medzi celebrity vo vede, najväčší teoretický vedec v oblasti fyziky. Keď mal 21 rokov, tesne potom, ako ho prijali na Cambrige, mu lekári diagnostikovali ťažkú formu sklerózy (amyotrofna laterálna skleróza). Postupne mu odchádzal cit v končatinách a úplne mu ochabla telesná hmota. Lekári mu dávali maximálne tri roky života. Hawking komunikuje iba pomocou špeciálneho softwaru, ktorý mu umožňuje riadiť celý chod domu aj kancelárie.

Napriek tomuto neprekonateľnému handicapu dokázal vytvoriť matematickú podporu k teórii veľkého tresku. Vypočítal, že aj napriek tomu, že vesmír je nekonečný, predsa len má hranice. Na túto teóriu vytvoril v roku 1983 matematický vzorec. V roku 1974 vypočítal, že čierne diery tepelne vytvárajú a emitujú subatomárne častice, až pokým nevyčerpajú svoju energiu a explodujú. Tento fakt, známy ako Hawkingovo žiarenie, po prvýkrát matematicky spojil gravitáciu, kvantovú mechaniku a termodynamiku.

Stephen však nemal na ružiach ustlané ani v súkromnom živote. Bol dvakrát ženatý, druhé manželstvo podľa svedectiev bolo hotovým hororom. Hawking si v roku 1995 zobral za manželku svoju bývalú opatrovateľku Elaine Mason. Podľa očitých svedkov bol vedec doslova mučený, manželka ho vraj bila, rezala žiletkou, do práce chodil zjazvený a vyčerpaný. Hawking dlhú dobu tieto excesy svojej ženy, kryl no nakoniec sa s ňou rozviedol.

Vincent van Gogh Foto: TASR/AP

Keď prišiel van Gogh o ucho


Keď prišiel van Gogh o ucho, bola to láska. Spieva skupina Elán. Čo sa ale v tom momente odohrávalo v hlave svetoznámeho maliara, nevedel snáď ani samotný umelec. Jeho obrazy majú nevyčísliteľnú hodnotu. Sám maliar z obdobia expresionizmu mal veľmi smutný život. Trpel duševnou poruchou. Podľa vedcov trpel bipolárnou poruchou, keď sa mu striedali kreatívne obdobia s depresiami. K tejto diagnóze sa uchyľujú aj niektoré teórie, prečo si vlastne van Gogh odrezal kus ľavého ucha.

Otázka však znie, či to urobil sám, lebo iná verzia znie, že mu ho šabľou doťal ďalší slávny maliar Paul Gogain. Nič to nemení na fakte, že Vincent si dôsledky svojich problémov navodil sám svojim bujarým životom. Okrem depresii trpel van Gogh pohlavnými chorobami (syfilis) a halucináciami. Napriek tomu patril k umelcom par excellence. Jeden z najznámejších Van Goghových obrazov sú Slnečnice, o ktorých dva roky pred smrťou napísal: „Svoj ateliér by som najradšej vyzdobil poltuctom obrazov slnečníc – skvostom, ktorý žiari čistotou na najrôznejšom pozadí, od zelenej až po kráľovskú modrú. … Vyvolávalo by to rovnaký dojem ako gotické chrámové okná.“

Andy Warhol Foto: TASR/AP

Kráľ pop-artu a atentát


Zo sveta maliarov netreba určite opomenúť kráľa pop-artu, umelca svetového mena s koreňmi zo Slovenska Andyho Warhola. Známe názvy ako Coca Cola alebo Campbell, hviezdy ako Marlin Monroe, Mick Jager alebo Elvis Presley. Všetky pamätné obrazy, fotografie či plagáty má na svedomí uznávaný umelec. Andymu sa splnil americký sen, vyrastal v chudobe, privyrábal si ako zametač. No nakoniec sa dostal medzi svetové celebrity. Dostal sa do každej rodiny po celom svete. Vždy túžil byť slávny a bohatý a zomrel ako milionár.

Warhol mal chýr tichého, veľmi presného pozorovateľa, dokonca voyeura. Nejedna osoba ho žartovne spomínala ako „trochu zohriatu smrť.“ No prišiel rok 1968. Psychicky labilná, militantná feministická spisovateľka Valerie Solanas (hrala vo viacerých Warholových filmoch), stála návštevníčka The Factory, vstúpila do Warholovho štúdia, trikrát vystrelila na Warhola a skoro ho zabila. Dve strely ho trafili, prešli žalúdkom, žlčníkom a oboma pľúcami. Solanas potom otočila zbraň na Warholovho priateľa, Maria Amaya a strelila ho do stehna. Aj keď Warhol prežil toto zranenie, nikdy sa z neho celkom nezotavil. Warhola však nakoniec zabila zbabraná operácia žlčníka v roku 1987. Andy Warhol vo všeobecnosti o svoje zdravie veľmi nedbal.

Whitney Houston Foto: TASR/AP

Nádherný hlas, no osudové jej boli drogy


Tento smutný exkurz ukončíme v Hollywoode a na hudobnej scéne. Whitney Houston, spevácka diva, ktorá svojimi hitmi dostala celý svet. K hudbe bola vedená od detstva. Jej kariéra začala v 70. rokoch v nočných kluboch, kde vystupovala jej matka, tam sa dostala občas na pódium i ona. Prišli však osemdesiate roky. Najprv to skúšala ako modelka. Jej krása uchvátila časopisy ako Glamour či Cosmopolitan.

Prišiel rok 1985, skladba Hold Me uchvátila časopis Roling Stones a dostala sa medzi päť najlepších r'n'b rebríčka. Od tohto momentu sa zaradila medzi hviezdy na hudobnom a umeleckom nebi. Je jedinou umelkyňou, ktorá bodovala na prvom mieste sedem týždňov nepretržite v rebríčku Billboard Hot 100 hits. V roku 1992 dostala aj prvú filmovú úlohu vo filme. V snímke Osobný strážca si zahrala po boku Kevina Costnera speváčku, po ktorej ide hudobný fanúšik. Film u kritikov nezožal veľký úspech, bol nominovaný na tri maliny. No za hudbu k filmu, ktorú Whitney naspievala, bola speváčka nominovaná na cenu Grammy.

18. júla 1992 sa vydala za Bobbyho Browna. Osudová láska, ktorá ju stála zdravie a možno i život. Na konci deväťdesiatych rokov však jej hviezda začala pomaly zapadať. Médiami prešla správa, že spolu s manželom holdujú drogám, tiež správy, že ju manžel týra. Manželstvo sa nakoniec rozpadlo. Reality šou Being Bobby Brown v roku 2004 priniesla nie veľmi pekné informácie z manželstva umelcov. Ich spoločné žitie sa rozpadlo v roku 2006. Houston sa už nedokázala dostať na úspešnú cestu speváčky. Naopak drogy a alkohol sa v jej živote objavovali čoraz častejšie. Whitney Houston zomrela 11. februára 2012. Speváčka sa podľa všetkého utopila, keď skombinovala alkohol so silnými liekmi. Našli ju mŕtvu v hoteli v kúpeľni.


Club 27


Whitney Houston nebola zďaleka jedinou umelkyňou, ktorá ťažko znášala nápor slávy. Vo svete je zaužívaný termín 27 Club. Patria tam hudobníci - umelci, ktorí zomreli vo veku 27 rokov. Zomreli väčšinou na predávkovanie drogami, alkoholom. Mnoho z týchto úmrtí viedli k názoru, že predčasná smrť v tomto veku je nezvyčajne častá. Club bol opakovane citovaný v hudobných časopisoch, časopisoch a dennej tlači. Niektoré výstavy boli venované tejto myšlienke, rovnako tiež romány, filmy a divadelné hry. Svetská sláva - poľná tráva. Na toto porekadlo doplatili tak starší, ako aj mladší umelci, vedci či športovci.

CLUB 27

Alexandre Levy - Skladateľ, klavirista a dirigent

Jesse Belvin - R & B spevák, pianista a skladateľ

Rudy Lewis - Spevák The Drifters

Brian Jones - Zakladateľ skupiny Roling Stones, gitarista a multi-inštrumentalista

Jimi Hendrix - gitarista, spevák a skladateľ pre The Jimi Hendrix Experience a Band of Gypsys

Janis Joplin - speváčka, skladateľka

Jim Morrison - spevák, textár a režisér skupiny The Doors

Kurt Cobain - zakladajúci člen, spevák, gitarista a skladateľ skupiny Nirvana

Amy Winehouse - speváčka, textárka a hudobníčka

Komentáre